Ana Sayfa Twitter Linkedin Instagram  

Mamutlar ve Rock Ölmedi!

Bu yazı 13.11.2021 tarihinde Cumhuriyet Kitap ekinde yayımlanmıştır.

Mamutlar ve Rock Ölmedi!

Hayal gücümüz sınırsızsa mamutların hâlâ hayatta olduklarını, bir spor salonunda saklandıklarını ve rock müzisyenlerinin atası olduklarını düşünebiliriz; bu düşüncemizi  bilimsel yöntemlerle desteklersek hayallerine sınır koymayan pek çok insanı da ikna edebiliriz.

Rockçı Mamut, bilimsel yöntemlere eğlenceli bir bakış açısı sunan, ödev hazırlama ve sunum yapma konusunda temel bilgileri verirken sıra dışı tavrını koruyarak eğlenceli dakikalar vadeden müthiş bir hikâye.

Eveline Payette’nin yaratıcı hikâyesi, Guiilaume Perrault’un şirin çizimleriyle buluşup, Deniz Aytekin’in duru çevirisiyle Kırmızı Kedi Çocuk etiketiyle yayınlanmış. Biz çocuk edebiyatı okurlarına da kitabı keşfedip okumak ve keyiflenmek kalıyor.

Aslında her şey oldukça sıradan başlamıştır. Öğretmenleri bir ödev vermiştir. Herkes bir evcil hayvan hakkında araştırma yapacak ve bunu sınıfın önünde tanıtacaktır. Buraya kadar her şey normal. Şaşırtıcı olan öğrencilerden Louis’nin mamutlar hakkında hatta rockçı mamutlar hakkında ödev hazırlamasıdır.

Heyecanla sunumuna başlayan karakterimiz, rockçı mamutların İzlandalı araştırmacı Voivoden Mamoutun tarafından ortaya çıkarıldığını söyler. Beyin şemasına kadar araştırdığı Voivoden Mamoutun’un gerçek ve komik olmayan hikâyesini anlatır. Mamutların gizemli bir biçimde kaybolduğunu, neyin gizem, neyin hipotez olduğunu da anlatmaya girişir.

Rockçı mamutların ortadan kaybolmasına dair bazı hipotezleri vardır. En komiği yine Louis’nin şahsi hipotezidir. Sonu kötü biten bir saklambaç partisi! Sunumunda rockçı mamutların saklanma yerleri üzerine hipotezlerini de ortaya koyan Louis, hipotezini doğrulamak için kütüphanedeki mamutlar hakkında yazan her şeyi okumuştur. Louis ödevine çok iyi çalışmış, her detayı düşünmüş, tüm araştırmaları yapmış.

Louis’nin rockçı mamutlar hakkındaki ilk dayanağı mağara resimleri. Bu çizimlerde, mağaralarda yaşayan insanların, ellerindeki keskin uçlu dev kalemlerle mamutlardan imza almaya çalıştıklarını düşünüyor.

Sınıf arkadaşlarının mamutlar evcil değil itirazlarına umursamadan devam eden, hipotezden proteze oradan mayoneze geçebilen Louis’yi, süren dolmak üzere, konuyu toparla, zil çaldı diye defalarca uyaran öğretmeni bile durduraz. Hipotez-gizem, duvar resimleri-rock müzik derken her şeyi anlatır Louis.

Kitap tasarımıyla da harika. Louis'in komik notları ve grafikleriyle klasik bir alıştırma kitabı gibi. Doodle tarzı çizimlerse hikâyenin enerjisine enerji katıyor.

Louis'nin gerçek bir rockçı mamutu mu yoksa harika bir hayal gücü mü var?  Emin olmak zor. Kitap boyunca, Louis'in öğretmeni ve arkadaşları onun anlattıklarına şüpheyle baksa da sürpriz son herkesin eğlenmesini sağlıyor.

Bu sunum sonucu rockçı mamutların varlığına ve evcil olduklarına ikna olmanız kaçınılmaz. Mamutlar, ödevler ve rock hakkında yaratıcı, komik ve çok eğlenceli bir hikâye. 

 

 

UA-135562281-1